Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Finanční gramotnost a hypotéky

%
9. 9. 2016

Finanční gramotnost je vlastně starý dobrý „selský rozum“ ve financích. Aby sedlák dobře hospodařil, musel mít určité znalosti, které v minulosti čerpal od svých předchůdců a rovněž je získával vlastní praxí. Přitom stále myslel na budoucnost.

V posledních cca dvaceti letech se kolem nás rozvíjí finanční trh. Rozmach společností, které nabízejí lidem finanční prostředky, aby si s nimi uspokojili své touhy, představy, nároky, splnili své sny o čemkoliv. Nejvíce lidí láká představa vlastního bydlení.

Nenechte se napálit

Nabídka úvěrových společností se stále se snižujícími úroky za půjčené peníze přitahuje čím dál početnější skupinu lidí s menšími příjmy. Mezi touto skupinou však roste počet lidí s menším finančním přehledem, kteří se dají snadněji ošálit blýskavou nabídkou „laciných“ peněz formou úvěrů. Různé finanční zdroje uvádějí, že pro více než třetinu zájemců o hypotéku je nejdůležitější úroková sazba a neřeší, co se skrývá na pozadí daných nabídek.

Sjednání dalších produktů např. pojištění, zavedení účtu či kreditní karty může hypotéku následně prodražit. Řada lidí si za nízké úrokové sazby půjčí peníze na dražší bydlení. Dnes jim na to příjmy stačí, ovšem již nepočítají s rezervou do budoucna. Úvazek na 20 až 30 let je dlouhá doba, ve které se může cokoliv přihodit (vzrostou úrokové sazby, klesnou příjmy a tím schopnost splácet, klesnou ceny nemovitostí a při potřebě vyměnit či prodat danou nemovitost utržené peníze nepostačí na pokrytí dluhu).

Pro zajímavost v prvním pololetí letošního roku bylo uzavřeno cca 55 tisíc hypoték.

Rozhodnutí je jen na vás

Nový zákon o úvěrech by měl nastavenými podmínkami částečně klientům pomoci, ale hlavní rozhodnutí o vlastních financích včetně výběru hypotéky a budoucím následkům promýšlí každý sám. Věcí na co si dávat pozor je velké množství, a proto je výhodné posbírat co nejvíce informací z celé široké nabídky a následně se obrátit na odborníka, který je schopen poradit to nejvýhodnější.

"Snížit riziko finančních starostí v budoucnosti dokáže finančně gramotný člověk."

Ladislav Marek

 

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let