Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Délka fixace hypotéky ovlivní splátku

%
14. 8. 2019

Pokud se chystáte uzavřít hypotéku, nejspíš přemýšlíte i nad tím, jakou délku fixace hypotéky zvolit. Bohužel neexistuje univerzální rada a zvolení její délky je vždy tak trochu taková sázka do loterie.

Co je vůbec fixace hypotéky?

Každá banka poskytuje úvěr s fixací úrokové sazby. To znamená, že si můžete zvolit dobu, po kterou budete bance platit stejný úrok (a to i přesto, že jinde bude stoupat nebo klesat). Právě díky tomu víte, kolik přesně budete bance každý měsíc splácet.

Když se doba fixace hypotéky blíží ke konci, domlouvá se nová výše úroků, případně úplné splacení či refinancování - tedy převedení hypotéky k jiné bance, která vám nabídne nižší úrok nebo lepší podmínky.

Jakou zvolit délku fixace hypotéky

Nejvýhodnější úrok bývá zpravidla u hypotéky, která má délku fixace pět let. I proto je tato doba nejoblíbenější. Pokud byste chtěli ještě kratší fixaci, lze ji sjednat i na tři nebo jeden rok.

Kdy se kratší fixace vyplatí?

Vyplatí se zejména tehdy, kdy se během pár let očekává snížení úroků. Rozhodně ale není pro ty, kteří mají rádi ve svých splátkách jistotu - úroky se totiž namísto snižování můžou zvýšit. Také se hodí pro klienty, kteří vědí, že budou mít dost peněz na jednorázové doplacení hypotéky.

Delší fixace při nízkých úrocích

Největší výhodou je stejná výše splátek po dobu sedmi, osmi nebo deseti let. Využijí ji ti, kteří v delším časovém horizontu nechtějí nic měnit. Ovšem nevýhodou je samozřejmě o něco vyšší úrok než při pětileté fixaci.

Víte, že existuje i variabilní úroková sazba?

Variabilní úrok je pohyblivý a odvíjí se od situace na trhu. Ovšem pokud se pro něj rozhodnete, musíte mít finanční rezervu a počítat s tím, že se situace mění.

Chcete vědět více?

Neváhejte se na nás obrátit, rádi zodpovíme vaše dotazy a nebo vám pomůžeme s rozhodnutím, jaká délka fixace je pro vás optimální.

Jak získat nejvýhodnější hypotéku

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let