Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Jaké změny přinesl koronavirus do světa hypoték?

%
5. 4. 2020

Očekávanou ekonomickou krizi předběhl nečekaný protivník – lidským okem je neviditelný, přesto dokázal ochromit celý svět. Jeho jméno je koronavirus COVID-19 a během několika týdnů dokázal zastavit nejsilnější ekonomiky světa. 

Koronavirus a odklad splátek u hypoték a úvěrů

Mezi hojně diskutované téma patří bezesporu odklad splátek hypoték pro všechny klienty, které postihl dopad koronavirové pandemie. Žádost se podává individuálně a banky zveřejnily potřebné formuláře na svých stránkách. Pojďme se nejen na toto téma podívat podrobněji.

Odklad splátek hypoték nemusí být vždy výhodný

V době, kdy je mnoho domácností z důvodu koronavirové pandemie bez příjmů, přicházejí banky s odkladem splátek. Odklad splátek hypoték a úvěrů je v délce tří měsíců, ale každá z bank má vlastní podmínky, proto se můžete u některých z nich setkat i s odkladem na pět měsíců. Je však potřeba myslet na to, že ne u všech bank se splácení „zamrazí“ a po dané lhůtě rozeběhne ve stejné podobě. U některých bank je hypotéka úročena i v čase odkladu, což znamená, že se dlužná částka navyšuje a současně se prodlužuje doba splácení.

Potřebuji radu na míru

Nově stačí jen 10 % vlastních úspor

Česká národní banka uvolnila přísné limity tří úvěrových ukazatelů pro žadatele o hypotéku. Jistě nejpříjemnější zprávou je zvýšení LTV – nově tedy při žádosti o hypotéku není potřeba mít 20 % vlastních prostředků z ceny nemovitosti, ale stačí pouze 10 % vlastních úspor. Tato změna se netýká investičních hypoték. To ovšem není vše.

Jaké změny přinesla v době koronaviru ČNB?

  • Zvýšení poměru úvěru k hodnotě zástavy (LTV) z 80 % na 90 %.
  • Zvýšení poměru splátky úvěru k čistému měsíčnímu přijmu (DSTI) ze 45 % na 50 %.
  • Poměr výše dluhu proti ročnímu čistému přijmu (DTI) byl zrušen.

Experti odhadují zlevnění hypoték

Začátek roku signalizoval, že rok 2020 bude ve znamení zvyšujících se úrokových sazeb. Po několika týdnech, kdy tempo trhu ovládl koronavirus, se však předpoklady mění a můžeme se dočkat i historicky nejnižších hypoték. Koncem března snížila ČNB základní úrokovou sazbu na 1 %.

Plánujete hypotéku? Jsme tu pro vás

Období, kdy každého z nás ovlivnila koronavirová pandemie, není lehké. Pokud však plánujete koupi vlastního bydlení či refinancování, neotálejte – Hypooperátor je tu pro vás i s týmem zkušených poradců, kteří vám v této nelehké době pomohou nalézt nejvýhodnější hypotéku a řešení na míru. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let