Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Hypotéky jsou nejlevnější v historii

%
8. 6. 2016

Průměrná sazba nově sjednaných hypoték v březnu klesla na 1,97 procenta. Ukazuje to nejnovější statistika Fincentrum Hypoindex. Další pokles lze čekat už za duben. Rok 2016 je zatím rekordní i co do objemu sjednaných hypoték.

Některé banky už mají problémy s obsluhou klientů.

Praha – Hypotéky v březnu poprvé v historii prolomily hranici dvou procent. Průměrná úroková sazba dosáhla 1,97 procenta. Ukazuje to nejnovější statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Dosavadní rekord držel předcházející měsíc - v únoru tuzemské banky prodávaly hypotéky s průměrnou sazbou 2,02 procenta. Další pokles se očekával.

"S příchodem jara se banky pustily do dalšího kola snižování sazeb a výsledkem je pokles průměrných sazeb pod dvě procenta," říká Josef Raidl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. "Pokud dnes někdo s dostatečnými příjmy s požadavkem na hypotéku do 85 procent hodnoty nemovitosti i na delší fixace nedostane sazbu pod 1,9 procenta, pak je ve špatné bance," dodává Raidl.

Čeká se další pokles

V dubnu by průměrná sazba měla dál klesat. Banky totiž přicházejí s dalšími akcemi. Například GE Money Bank snížila tří- a pětileté fixace na 1,88 procenta a Fio banka snížila minimální sazby dokonce až na 1,68 procenta.

Pod dvě procenta se lze dostat i u delších fixací. Například v České spořitelně začínají osmileté fixace od 1,99 procenta a desetileté startují na 1,89 procenta.

Zájem je ještě vyšší než loni

Rekordně nízké sazby táhnou hypoteční trh i k dalšímu rekordu. Letošek by mohl překonat v objemu poskytnutých hypoték rok 2016, který byl dosud historicky nejúspěšnější. Banky, které hlásí své výsledky Hypoindexu (což je drtivá většina trhu), loni podle této statistiky na hypotékách půjčily celkem 190 miliard korun. Za první čtvrtletí roku 2016 to je 45 miliard korun, což je o 6,5 miliardy více než před rokem.

Rekordní zájem o hypotéky může bankám působit provozní komplikace. Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, se domnívá, že banky mohou mít v příštích měsících problémy s obsluhou klientů. "V květnu nebo červnu, kdy zpravidla kulminuje poptávková vlna, by banky mohly překonat hranici 20 miliard korun sjednaných hypoték. Velmi však bude záležet, jestli budou schopny nebývalý přiliv klientů zpracovat, protože už nyní vidíme, že některé banky jsou na hranici svých procesních kapacit," říká.

Trhu k růstu kromě jiného pomáhají takzvané investiční hypotéky, kdy si lidé berou úvěry na nemovitosti, do nichž částečně ukládají své "volné prostředky". Jde tak o reakci na rekordně nízké sazby jak u hypoték, tak na druhé straně u spořicích účtů a termínovaných vkladů. Kolik přesně ale takových hypoték je, nikdo neví.

"Z toho, co nám říkají developeři, tak v nových pražských projektech to může být až jedna pětina prodaných bytů. Celkově to bude ale výrazně méně, protože pražské nové bydlení je jen část balíku hypoték, který prodáváme," řekl například Hospodářským novinám šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

Pokles úroků je také odrazem sílícího konkurenčního souboje bank o klienty. Ty současně chtějí uzavřít co nejvíce smluv, než začne platit nový zákon, o němž mají poslanci hlasovat na jaře.

Kdo si vezme hypotéku až poté, co nový zákon začne platit, ušetří na případném předčasném splacení úvěru. Na dříve podepsané smlouvy se nová pravidla začnou vztahovat až na konci fixace − tedy při změně úrokové sazby. Pro banky je tak výhodnější získat co nejvíc klientů ještě za současných podmínek.

Hypooperátor

 

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let