Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Máte nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

%
28. 7. 2020

Slyšíte o uplatnění úroků z hypotéky prvně? Zkusíme vám tuto možnost přiblížit. Díky podpoře státu si může daňový poplatník odečíst část úroků úvěru na bydlení, což může rodinnému rozpočtu ulevit. 

Výše uplatnění částky úroků z hypotéky závisí na více faktorech. Patří mezi ně výše úrokové sazby a počet let, které zbývají do konce splatnosti hypotéky.

Podmínky uplatnění úroků z hypotéky

Na uplatnění úroků z hypotéky má nárok každý plátce hypotéky či stavebního spoření v případě, že tímto úvěrem řeší své bydlení nebo bytovou potřebu blízkých příbuzných. Je tedy zákonem dané, že finance poskytnuté bankou musí jít pouze na bytovou potřebu. Odpočet úroků z hypotéky tedy nelze uplatnit na koupi nebo rekonstrukci nemovitostí v rámci podnikání ani na vlastní rekreační objekt jako je chata či chalupa. Na uplatnění úroků z hypotéky mají při splnění všech podmínek nárok zaměstnanci i osoby OSVČ. V obou případech však musí za rok na daních odvádět určenou částku peněz. Pokud stále nevíte, zda máte na uplatnění úroků z hypotéky nárok, podívejte se na přesné podmínky do zákonu o dáních z příjmů, nebo se jednoduše obraťte na odborníka.

Co dalšího je k uplatnění úroků z hypotéky splňovat?

Nárok na uplatnění úroku z hypotéky má každý účastník úvěrové smlouvy, tedy dlužník nebo spoludlužník. Dále se k nim také řadí jedinci, kteří převezmou závazek splácení dluhu. Tuto skutečnost jsou povinni doložit kopií smlouvy o převzetí dluhu. Uplatnit úrok z hypotéky tedy nemohou dlužníkovi ručitelé ani jejich rodinní příslušníci.

Jak provést uplatnění úroků z hypotéky

Uplatnění úroků z hypotéky se provádí jednou za rok v daňovém přiznání, pokud si ho podáváte sami, nebo při zúčtování daní, které provádí jednou ročně váš zaměstnavatel. Nezapomínejte na včasné podání! Vyhnete se tak nejen nepříjemnému penále, ale budete mít i čas doložit potřebné dokumenty.

Které dokumenty jsou potřeba při uplatnění úroků z hypotéky

Při prvním uplatnění úroků z hypotéky je potřeba předložit hypoteční smlouvu, výpis z katastru nemovitostí a originální potvrzení o uhrazených úrocích. Každý rok je pak nutné doložit potvrzení o zaplacení úroků za rok, které většina bank zasílá svým klientům vždy na začátku kalendářního roku. Lze si jej samozřejmě vyžádat i kdykoliv jindy.

Snadná cesta k uplatnění úroků z hypotéky

Stále vám to nedá spát a bojíte se, abyste na něco nezapomněli či neprošvihli? Je pochopitelné, že o své finance máte strach. Nechte vaše starosti na odbornících.

Hypoteční specialista vás cestou k uplatnění úroků z hypotéky ochotně provede a vy tak můžete ušetřit nejen drahocenný čas.

Kontaktovat hypotečního specialistu

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let