Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Nejčastější otázky o odkladu splátek u hypotéky

%
29. 5. 2020

Koronavirová epidemie ovlivnila a změnila mnohé. Jednou samostatnou kapitolou jsou i rodinné příjmy, které se v mnoha domácnostech z důvodu omezení, karantény či pracovní výpovědi snížily na těžko udržitelné minimum. 

Na tuto nepříjemnou situaci zareagovaly banky, které svým klientům nabízejí odklad splátek u hypoték.

Kdo může o odklad splátek u hypotéky žádat?

Odklad splátek se týká všech klientů, kteří o něj aktivně požádají. Pokud jste fyzická osoba, živnostník či firma, je banka povinna vám odklad umožnit. Banky mají nyní na svých stránkách formuláře, pomocí kterých lze žádost podat. Není tedy nutné navštívit pobočku osobně.

Je důležité prostudovat podmínky odkladu splátek hypotéky a zvážit, zda se odklad vyplatí. Proč? To se dozvíte v tomto článku.

Potřebuji radu odborníka  

Jakých hypotečních úvěrů se odklad týká?

Požádat o odklad splátek můžete u hypotečních úvěrů, které byly sjednány před 26. březnem 2020. Smlouvu je nutné mít před tímto datem či v tento den uzavřenou a není nutné úvěr čerpat.
Odložení splátky je možné prakticky u všech úvěrů. Výjimku tvoří kreditní karty, kontokorentní úvěry, operativní leasing, revolvingové úvěry a půjčky vázané s kapitálovým trhem.

Na jak dlouho můžu splácení hypotéky odložit?

Zpravidla lze splácení hypotéky odložit o tři měsíce, v některých případech i o půl roku.

Má odložení splátek nějaké nevýhody?

Jak už jsme zmiňovali v nedávném článku, „zmrazení“ hypoték a odklad splátky se ne vždy vyplatí. Je potřeba dobře počítat, nebo se obrátit na profesionální hypoteční poradce, kteří ověří podmínky odkladu a zváží pro a proti za vás.

Ne všichni klienti si dále uvědomují, že odklad splátek u hypotéky bude zaznamenám v registrech dlužníků, a to bez důvodu jejich odložení. Je na to nutné pamatovat především v případě další žádosti o úvěr. Některé banky záznam v registru dlužníků využívají k žádostem o půjčku a tento záznam může znamenat, že vás vyhodnotí jako rizikového klienta.

Rada na závěr

Pokud si se splátkami a hypotékou nevíte rady, obraťte se na profesionály. Je potřeba dobře počítat, nastudovat podmínky bank, vzít v úvahu svoji finanční situaci a pak se rozhodnout, zda se vyplatí vydržet a splátky nedokládat, splátky odložit, nebo využít další možnost a uvažovat o refinancování hypotéky. S tím vším vám rádi pomůžeme. Kontaktujte nás.

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let