Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Nemovitost s hypotékou a převzetí hypotéky

%
24. 11. 2020

Převzetí hypotéky… Že jste se s tímto termínem ještě nesetkali? Jedná o nákup nebo prodej nemovitosti, která je již zatížená hypotékou. Zdá se vám tato překážka příliš komplikovaná a do takového rozhodnutí byste nešli? Možná po přečtení článku změníte názor. 

Hypooperátor vám přináší jednoduchý přehled toho, jak převzetí hypotéky probíhá v praxi.

Vyplacení vs. převzetí hypotéky při nákupu nemovitosti

Konečně jste našli byt či dům, který vás oslovil a už se těšíte na zabydlování. Nebo jste si vyhlédli nemovitost, která by byla skvělou investicí. Má to ale jeden háček – nemovitost už má v katastru zaznamenané zástavní právo od banky, protože její současný majitel splácí hypotéku.

Máte dvě možnosti:

  • Převzetí stávající hypotéky – Pokud vám vyhovuje úroková sazba a podmínky hypotečního úvěru, který prodávající má, lze jeho hypotéku ve stejné podobě převzít. Musíte však splnit nároky banky při prověřování bonity. Vzhledem k vývoji hypotečního trhu bývá toto řešení velmi výhodné, pokud si například prodávající pořizoval hypotéku v době, kdy byly úrokové sazby na svém minimu.
  • Vyplacení stávající hypotéky novou hypotékou – Máte lepší nabídku? V tom případě není problém vyplatit stávající hypotékou novou hypotékou, která vám bude sedět na míru.

Chci hypotéku na míru

Co je dobré vědět o převzetí hypotéky?

To, že se nemovitost aktuálně splácí hypotékou, nijak neovlivňuje žádost o vaši hypotéku. Nemusíte převzít hypotéku prodávajícího, ale můžete si zařídit novou hypotéku u stejné banky – to celý proces schvalování zrychlí. A samozřejmě platí, že si hypotéku můžete vzít u kterékoliv banky tak, aby vám její podmínky vyhovovaly. Nejste předchozí hypotékou nijak vázáni.

Ale buďme upřímní. Převzetí hypotéky pro vás bude znamenat drobnou administrativu navíc, se kterou vám však naši hypoteční poradci ochotně pomohou.

Nemějte obavy, postup převzetí hypotéky má jen tři kroky

1. Podáte návrh na vklad nového zástavního práva do katastru nemovitostí.
2. Vaší bance doložíte dokument se souhlasem splácení hypotéky, ve kterém bude uvedena kupní cena a zůstatek stávající hypotéky.
3. Vaše banka přepošle částku potřebnou na splacení hypotéky bance, u které má hypotéku prodávající.

Jakmile dojde k výmazu zástavního práva, je postup stejný jako v případě, kdy pořizujete nemovitost nezatíženou hypotékou. To znamená, že se následně předává na katastr nemovitostí podepsaná kupní smlouva a v dalších 20 dnech má úřad lhůtu na zápis do katastru. Po přepisu se přeposílají peníze prodávajícímu. Informace o převzetí hypotéky je součástí kupní smlouvy.

Jaké výhody má převzetí hypotéky?

  • Zpravidla bývá vyřízení nového hypotečního úvěru rychlejší
  • Banka většinou nepožaduje nový odhad nemovitosti
  • Při převzetí stávající hypotéky můžete získat velmi výhodné úroky

Chci prodat nemovitost s hypotékou…

Pak tu máme ještě opačnou situaci. Vlastníte nemovitost, na kterou jste si vzali hypotéku a chcete ji prodat. Jakmile si s kupujícím plácnete, necháte si ve své bance připravit vyčíslení zůstatku úvěru k datu prodeje – to budete potřebovat uvést nejen do kupní smlouvy, ale bude ho po vás požadovat i kupující v případě, že si sám bude o hypotéku žádat.

Dále se u své banky informujte o sankcích při předčasném splacení před koncem fixace.

Potřebuju radu k hypotéce

Máte otázky? Chcete pomoci s převzetím hypotéky? Hypooperátor vám se svými hypotečními poradci rád a profesionálně pomůže. Neváhejte nás kontaktovat.

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let