Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Odhad ceny nemovitosti

%
2. 1. 2020

Uvažujete o koupi domu či bytu? Pak se určitě setkáte s termínem odhad ceny nemovitosti. V první fázi si totiž budete chtít ověřit, jestli cena v inzerátu vůbec odpovídá reálné hodnotě. Další odhad potřebuje banka, aby vám na jeho základě mohla poskytnou hypotéku.

Různý odhad ceny nemovitosti

Odhad ceny nemovitosti je zapotřebí také v případě, že se budete rozvádět, dědit nebo nemovitost prodávat. Velmi paradoxní je to, že hodnota nemovitosti může být různá - záleží na tom, kdy byl proveden a za jakým účelem. Může se také stát, že v jednom dni má nemovitost různou hodnotu.

Není odhadce jako odhadce

Jakou hodnotu bude mít nemovitost, záleží také na tom, kdo ji stanoví. Nejvyšší kvalifikaci pro odhad mají soudní znalci, kteří jako jediní vydají znalecký posudek. Ovšem zde si připlatíte, proto je zbytečné si ho najímat, pokud nemovitost chcete jenom prodat. Na to vám stačí odhadci živnostníci, kteří vám vydají potřebný dokument. Pak existuje také bankovní odhadce, který má za úkol stanovit odhady pro hypoteční úvěry.

Odhad ceny nemovitosti při hypotéce

Čeká vás vyřízení hypotéky? Pak budete potřebovat také odhad ceny nemovitosti, která je nezbytnou součástí každé žádosti o hypoteční úvěr. Danou nemovitostí totiž bance ručíte v případě, že nebudete schopni splácet. Na základě odhadu pak bude vědět, za kolik ji může prodat.

Jak probíhá odhad ceny nemovitosti?

Jakmile banka objedná odhad ceny nemovitosti, kontaktuje vás odhadce, který se s vámi domluví na termínu, kdy nemovitost navštíví. Není úplně nutná vaše přítomnost, ale měl by tam být někdo, kdo ji zná a ví něco například o jejích rekonstrukcích či opravách.

Na samotný odhad se pak čeká pár dnů.

Tipy na to, jak sami přibližně odhadnout cenu nemovitosti

Výnosová metoda
- zaměřena na očekávaný prospěch z vlastnictví

Nákladová metoda
- technické posouzení nákladů na stavbu nemovitosti

Srovnávací metoda
- pracuje s údaji na trhu, porovnává ceny podobných nemovitostí ve stejné oblasti, důležitý je také přístup do katastru či propracovaných cenových map

Máte dotazy?

Neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro vás.

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let