Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Podmínky pro získání hypotéky v roce 2018

%
2. 8. 2018

Rok 2018 otřásl světem hypoték. První výraznou a dlouho očekávanou změnu je zvyšující se úroková sazba, druhou, pro žadatele taktéž nepříjemnou zprávou, je zpřísnění podmínek pro získání hypotéky.

Hypotéka do 80 % LTV

Ještě vloni mohli žadatelé získat i 100% hypotéku na pořízení nemovitosti. ČNB zpřísnila podmínky a od roku 2018 je možné žádat hypotéku ve výši 80 % LTV (poměr hypotéky k poměru odhadní ceny), ve výjimečných případech až 90 % LTV. Zbývající část musejí mít žadatelé naspořenou. Zpřísnění podmínek pro získání hypotéky má ochranou funkci pro žadatele a za následek zpomalení objemu růstu hypoték. Zároveň je však tato situace pro mnoho mladých rodin velmi finančně náročná, proto potřebné vlastní zdroje řeší jiným finančním úvěrem.

Úvěruschopnost a zkratky DTI a DSTI

Žadatelé o hypotéku mohou 80% sazbu LTV obejít právě zmíněným úvěrem, proti čemuž ČNB chce bojovat a vydala povinná doporučení, které naleznete pod zkratkou DTI (poměr mezi dluhem a ročním čistým příjmem žadatele – neměl by by převýšit hodnotu 9) a DSTI (poměr splátky a čistého měsíčního příjmu – neměl by být vyšší než 45 %).

Podmínky pro získání hypotéky

Neměnné podmínky pro získání hypotéky

Kromě výše uvedených novinek musí žadatel při získání hypotéky splňovat celou řadu dalších podmínek, které známe z minulých let. Jedná se například:

  • Věk žadatele 18 – 65 let
  • Bonita a stabilní příjem žadatele
  • Prokázání dostatečného příjmu (zaměstnanci se prokazují potvrzením o příjmech, OSVČ dokládají daňová přiznání)
  • Ideálně bez finančních závazků a dalších záznamů v registru dlužníků a v bankovním registru
  • Zástava v dostatečné hodnotě
  • Další podklady pro schválení hypotéky (kupní smlouva, výpis z katastru nemovitostí, ...)

Nezapomeňte: Od roku 2016 platí kupující 4% daň z nabytí nemovitosti.

Přesto že jsou podmínky dané, každá banka se při schvalování hypotéky řídí svými interními směrnicemi, proto je možné v některých případech udělit výjimku. Je však dobré pamatovat na to, že se tato výjimka může odrazit ve výši úrokové sazby.

 

Je čas obrátit se na hypotečního poradce?

Pokud máte stabilní příjmy a základní podmínky pro získání hypotéky splňujete, schválení nejspíš proběhne hladce. Přesto se vám pomoc hypotečního poradce vyplatí – pomůže vám s dokumenty, pohlídá za vás potřebné termíny a ve vyjednávání podmínek má u banky daleko výhodnější pozici než běžný klient.

Jestliže ale již máte nějaké závazky a naopak vám scházejí stabilní příjmy, obraťte se na hypotečního poradce co nejdříve. Zhodnotíte společně vaše možnosti a nabídky bank, a to vše v závislosti na dalších parametrech, kterých se banky ve svých podmínkách drží.

Chci pomoc hypotečního poradce

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let