Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Rozvod manželství a hypotéka

%
6. 9. 2018

Před lety jste se vzali a pořídili si vlastní bydlení na hypotéku. Věřili jste, že je váš vztah napořád a slovo „rozvod“ vás ani nenapadlo. Teď je všechno jinak a právě sedíte nad rozvodovými papíry.

Za váš manželský život máte jistě mnoho společných věcí, které je nyní potřeba rozdělit a vyřešit. Jednou z nich je možná i půjčka na nemovitost, proto se dnes zaměříme na téma rozvod manželství a hypotéka.

Rozvod = konec hypotéky?

Při svatbě jste si slibovali lásku do konce života a pak jste v bance kývli na společný závazek v podobě hypotéky na dvacet, třicet let. Manželství ukončí rozvodové papíry, ale u hypotéky a společného majetku existuje více možností řešení. Pojďme si s Hypooperátorem představit jednotlivé možnosti, jak při rozvodu vyřešit společnou hypotéku.

Rozvod i hypotéka dohodou

Pokud to vaše vztahy umožňují, je dohoda ideální cestou. Po rozvodu každému případně půlka nemovitosti i půlka hypotéky. Pokračováním ve společném splácení můžete například zajistit dětem bydlení a mezi tím nemovitost pronajímat. Nevýhodou je ovšem to, že jste oba zatíženi hypotékou a můžete mít do budoucna problém se získáním nového úvěru. Riziko také hrozí v tom, že pokud jeden z vás přestane splácet, týká se problém, který se může vyhrotit i exekucí, vás obou.

rozvod_a_hypoteka

Nemovitost prodat a hypotéky se zbavit

Jestliže už oba máte po rozvodu své plány a se stávající nemovitostí ani jeden nepočítáte, je ideálním řešením její prodej, k čemuž mnoho ex párů přistupuje i v případě, že se na vypořádání nedohodli. Prodej nemovitosti zatížené hypotékou je samozřejmě nejlepší načasovat na konec fixace – díky tomu se vyhnete nepříjemným nákladům na víc. Pokud vám však rozvod vyšel do období po fixaci, existuje řešení – prodejte kupci nemovitost i s vaší hypotékou.

Je jasné, že to obnáší mnoho papírování a zařizování, proto doporučujeme vyhledat hypotečního poradce, který vám v celém procesu ulehčí od náročné administrativy a navrhne vám nejvýhodnější řešení.

Chci pomoci s hypotékou

Hypotéka a nemovitost vs. vyplacení po rozvodu

Častým řešením také je, že si po rozvodu jeden z manželů nemovitost i s hypotékou ponechá a bývalého partnera vyplatí (ten tedy získá část ze splacené částky). Podrobnosti o rozdělení se řeší v majetkovém vypořádání manželů a banka zpravidla s přepsáním hypotéky na jednoho dlužníka nemá problém (počítejte však s tím, že je potřeba doložit příjmy).
Komplikace však mohou nastat, pokud chce vaše bývalá polovička vyplatit a vy na to v tuto chvíli nemáte prostředky. I s tím vám však Hypooperátor dokáže poradit a doporučit vhodný postup pro vyrovnání majetku.

Hypooperátor doporučuje: co je psáno, to je dáno

Rozvod a majetkové vypořádání manželů je jedna část, které vás u ukončení manželství nemine. Nezapomeňte však písemně vyřešit práva a povinnosti hypotečnímu úvěru. Nejlepší je tuto situaci řešit s pomocí právníka či hypotečního poradce. Tento dokument vás může v nejhorším případě ochránit i před exekucí či osobním bankrotem v situaci, když by bývalý partner hypotéku po rozvodu nesplácel.

Vždy je nutné po rozvodu navštívit banku, ať už jen s informací o změně stavu, nebo s žádostí o vyvázání jednoho z manželů z hypotečního úvěru.

Rozvádíte se a potřebujete poradit s nemovitostí a hypotékou? Neváhejte se na nás obrátit.

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let