Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Úroky z hypotéky a jejich odpočet

%
28. 12. 2020

Víte, že díky hypotéce a úrokům můžete ušetřit? A že vám stát může vrátit měsíčně až 25 000 Kč? Možná to zní jako pohádka, ale díky odpočtu úroků z hypotéky lze na daních ušetřit nemalé peníze. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších informací.

Co je úrok z hypotéky?

Úrok z hypotéky je součástí každé splátky hypotéky a jedná se o odměnu bance za půjčené peníze. Výši úroku ovlivňuje úroková sazba, délka čerpání a jistina. Nejběžnějším typem splácení úroků je anuitní splátka – při sjednání hypotéky se určí výše splátky, která se skládá z jistiny a úroku. Poměr jistiny a úroku se během splácení mění a časem poměr úroku klesá a navyšuje se splacená půjčka.

Kdy lze požádat o odpočet úroků z hypotéky?

Veškeré podrobnosti o odpočtu úroků od základu daně vycházejí ze Zákona o daních z příjmu č. 586/1992 Sb. V souvislosti s odpočtem úroků z hypotéky jsme pro vás připravili to nejdůležitější:

  • Jakou částku lze odečíst? Ze základu daně lze odečíst úroky až do výše 300 000 Kč za rok.
  • Kdy mohu o odpočet požádat? Pokud čerpáte stavební spoření či hypotéku u banky (neplatí pro americkou hypotéku) na řešení bytových potřeb.
  • Jak si úroky odečíst? Na konci zdaňovacího období skrze daňové přiznání si mohou osoby výdělečně činné požádat o odpočet ze základu daně.
  • Kdo si může úroky odečíst? Samostatně výdělečná fyzická osoba, která půjčku či hypotéku využila na řešení bytové situace.
  • Kdo si nemůže úroky odečíst? Lidé pracující za minimální mzdu, lidé pracující na dohody o provedení práce a podnikatelé s daňovou povinností do 24 840 Kč.
  • Kolik si mohu na daních odečíst? Jedná se o 15 % z výše zaplacených úroků. Maximální částka je 300 000 Kč ročně.
  • Co potřebuji k doložení pro uplatnění odpočtu? Vždy s koncem kalendářního roku banky posílají potvrzení o výši zaplacených úroků z úvěru (popř. jej na požádání vytvoří), ze kterého je jasná částka odečitatelná od základu daně. Pokud slevu uplatňujete poprvé, bude chtít finanční úřad doložit také výpis z katastru nemovitostí.

Potřebuji poradit s úroky

S otazníkem je snížení ročního limitu na 150 000 Kč

Pojem „obstarání bytové potřeby“, který je součástí znění zákona o tom, že by se od 1. 1. 2021 snížil limit z 300 000 Kč na 150 000 Kč, vyvolává řadu otazníků a je nejasné, jak a od kterého data se tento limit bude prokazovat. Jak to bude při nákupu nemovitosti? U rekonstrukce? Novostavby? Je pro prokázání důležitý termín kupní nebo úvěrové smlouvy?
V současné chvíli je tato problematika stále otevřená a sledujeme aktuální dění.

Chci vědět více

Nevíte si rady? Jsme tu pro vás

Byla by škoda, nevyužít tak příjemné výhody a nechat si peníze utéct mezi prsty. Máte-li jakékoliv otázky, ať už k úrokům, hypotékám nebo dalším výhodám, neváhejte se na nás obrátit. Tým hypotečních poradců sleduje veškeré aktuality a ochotně vám poradí s řešením na míru.

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let