Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Vyplatí se mimořádná splátka hypotéky?

%
28. 11. 2018

Než se pustíte do čtení, podívejte se, kdy jste si brali hypotéku a kdy máte fixaci. Nový zákon o spotřebitelském úvěru (č. 257/2016 Sb.) přinesl mnoho změn - jednou z nich je i možnost mimořádné splátky nebo předčasného splacení hypotéky bez sankcí.

Tyto novinky se však týkají hypoték uzavřených od 1. 12. 2016, nebo hypoték, které od tohoto termínu prošly fixací. Pokud se vás ani jedna ze situací netýká, zkonzultujte mimořádné splátky nejdříve s hypotečním poradcem, aby vás tato investice nestála více, než očekáváte.

Kdy můžete provést mimořádnou splátku?

Pokud se vaše hypotéka řídí novým občanský zákonem (NOZ), můžete provést kdykoliv mimořádnou splátku bez nepříjemného navýšení o sankci za předčasné splacení. Je však potřeba pamatovat na to, že i v tomto případě po vás banka může požadovat poplatek, který zahrnuje administrativní náklady banky spojené s tímto krokem. Tyto náklady jsou zákonem upravené a jedná se o pro vás o daleko výhodnější podmínky, než kdybyste platili původně navržené sankce za předčasné splacení.mimoradna_splatka

Několik praktických informací

 • Podle NOZ je až na výjimky uvedené níže mimořádná splátka hypotéky zdarma.
 • U hypoték uzavřených před 1. 12. 2016 se výše sankce řídí dle úvěrové smlouvy, zpravidla se jedná o 5-10 % z předčasné splátky.
 • V případě „staré hypotéky“ doporučujeme ve většině případů vyčkat na období fixace.
 • Máte-li přebytečné finanční prostředky, které plánujete investovat do mimořádné splátky, zvažte, jak se vám tato situace vyplatí. Rádi vám s výpočty pomůžeme.

Splátka s poplatkem

Jak je zmíněno výše, jedná se o poplatek bance za administrativní úkony spojené s mimořádnou splátkou. Výše poplatku je daná zákonem.

Splátka bez doplatku

 • Mimořádná splátka ve výši až 25 % z celkové výše úvěru
  Tuto splátku lze provést jednou ročně měsíc před výročím smlouvy.
 • Splátka částečná či v plné výši úvěru
  Na tuto splátku máte časový prostor v období tří měsíců po té, kdy vám banka vypočítala novou výši úrokové sazby. V tomto mezidobí máte dostatek času pro refinancování hypotéky, pokud by pro vás nové podmínky nebyly výhodné.
 • Dlouhodobá nemoc, invalidita či úmrtí
  Možnost předčasného doplacení úvěru bez navýšení je možná také z výše uvedených důvodů.
 

Spočítáme vám, kolik s mimořádnou splátkou hypotéky ušetříte

Váháte, zda se vám vyplatí vložit našetřené peníze do mimořádné splátky hypotéky? A nebylo by lepší je investovat a s výhodným úvěrem na nich vydělat? Víte, co se vám více vyplatí?

Kontaktujte nás a svěřte se do péče našich hypotečních poradců, kteří vaši hypotéku zanalyzují a na základě splátky, fixace a možností trhu vám připraví optimální plán, jak s financemi naložit.

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let