Najdeme Vám nejlevnější hypotéku

Úrokové sazby – vývoj 2016 a dopad na klienty

%
9. 9. 2016

Úrokové sazby mají velký vliv v rozhodování klientů na pořízení bydlení. Jejich výše se odvíjí od úrokových sazeb na mezibankovním trhu. To znamená, za jakou cenu banka nakoupí peníze, které klientovi půjčuje.

Od začátku roku a hlavně během měsíce února došlo ve většině bank k přenastavení cen hypoték. U LTV (procentní hodnota úvěru z ceny nemovitosti, která úvěr zajišťuje) do 70% se sazby snižovali až na průměrných 2,06% . V měsíci březnu byla u hypoték Raiffeisen bank prolomena hranice úrokových sazeb 2%, na což v dubnu reagovala většina ostatních bank snížením až k 1,89%.

Květen byl ve stavu vyčkávání, zda projde sněmovnou nový zákon o úvěrech pro spotřebitele. Celkový objem sjednaných hypoték za květen překonal 20 miliard korun a banky ztratily motivaci dále snižovat úrokové sazby.  V měsíci červnu byl zákon o úvěrech pro spotřebitele schválen a ke snížení sazeb došlo pouze u Raiffeisen bank. Za prvních šest měsíců bylo uzavřeno cca 55 tisíc hypoték, což je v dvacetileté historii hypotečního trhu rekord.

Červenec a srpen jsou ve znamení příprav na počátek účinnosti zákona o úvěrech pro spotřebitele. Banky nabízejí nižší sazby u delších fixací. V září přichází UniCreditBank s časově omezenou sazbou 1,29%.

Výhody snížení úrokových sazeb

Stále více lidí si plní své sny o vlastním bydlení popř. provádí rekonstrukci stávajícího.

Nebezpečí

Nízké úroky lákají klienty ke koupi dražších nemovitostí bez ohledu na to, zda si budou do budoucna vytvářet finanční rezervu. V současnosti se předpokládá, že úrokové sazby dosáhli svého minima a od příštího roku začnou sazby stoupat. S růstem sazeb může zároveň dojít i k poklesu cen nemovitostí.

Tím hrozí nebezpečí, že po růstu úrokových sazeb nebudou mít tito klienti na splátky a budou nuceni nemovitost prodat. S vytvořeným tlakem na pokles cen nemovitostí může nastat situace, že cena za prodanou nemovitost nepostačí na pokrytí dluhu u banky.

Ladislav Marek

 

Porovnáváme pro Vás 134 hypotečních produktů
93 120 Kč
Tolik ušetříme průměrně klientovi za dobu fixace.
18 624 Kč
Je průměrná roční úspora našich klientů.
821 284 617 Kč
Byl objem poptávek za poslední měsíc.
 
Poslední zpracované nabídky hypoték
Alena P.
1 800 000 Kč
splátka 6 430 Kč
úrok 2,19%
splatnost 30 let
 
Petr Ž.
2 550 000 Kč
splátka 11 000 Kč
úrok 2,34%
splatnost 25 let